Fakty, mity i konsolidacja kredyt123.pl

Fakty, mity i konsolidacja kredyt123.pl

Kredyt konsolidacyjny nie powinien być w cale drogi

Kredyt konsolidacyjny - czy i w jakim wypadku jest opłacalny?

Według danych NBP 40, 5% gospodarstw domowych w naszym kraju posiada przeróżnego typu zadłużenia. Jedynie 13, 9% długów rodzimych domostw stanowią kredyty hipoteczne. Większą składową, gdyż 32, 9%, stanowią zobowiązania konsumpcyjne, w wielu przypadkach zwane również gotówkowymi. Jeżeli chodzi o kwoty, to przeciętna wartość kredytów mieszkaniowych sięga 114 800 złotych, a gotówkowych oscyluje w barierach 3 000 zł. Tempo zadłużania się Młodych polaków powiększyło się o niemal 10 Procent względem ostatniego roku. Niestety rośnie również problem terminowego regulowania długów.

BIG Biuro Informacji Gospodarczej przedstawiło wykaz, z jakiego wynika, że 1, 67 mln Polaków nie płąci terminowo własnych długów. Mniej więcej 65 Procent nierzetelnych klientów stanowią mężczyźni (1, 1 mln). Wówczas gdy chodzi o przekrój wiekowy, to liderem niechlubnego rankingu są rodacy w wieku 31-46 lat. Najciężej ze spłacaniem jest w województwach śląskim, dolnośląskim, mazowieckim, wielkopolskim jak również kujawsko-pomorskim. Czynników i uzasadnień można poszukiwać wiele. Specjaliści upatrują ich między innymi w rozpoczęciu nowej drogi życiowej przez ludzi młodych. Decyzja o stworzeniu rodziny, ślubie, nabyciu mieszkania, doskonalszego auta czy pojawienie się dziecka są wymieniane jako te w najwyższym stopniu popularne. W wielu przypadkach źródłem jest strata pracy lub jej zmiana. Nie bez znaczenia jest również fakt, że dostęp do pożyczek jest dość prosty, co w połączeniu z presją otoczenia i konsumpcyjnym wzorem życia daje często miksturę wybuchową.

Posiadanie nieregulowanych w terminie długów nie jest z całą pewnością wygodne dla większej części klientów. Wielokrotnie przeciągające się i wzrastające długi stają na drodze przy spisywaniu umów z siecią komórkową albo kupnie koniecznego urządzenia AGD na raty. Można jednak przedsięwziąć działania, które pomogą nam w poprawie. Jednak, jak to w życiu bywa, nie będzie to raczej zyskowne w kontekście długoterminowym. Mowa tu o kredycie konsolidacyjnym, który to bywa czasem ostatnią deską pomocy przed windykatorami.

Kredyt konsolidacyjny, mówiąc w skrócie, polega na zebraniu wszelkich lub części zadłużeń i zebraniu ich w jedną całość. Często konsolidacja wykonywana jest z wydłużeniem terminu kredytowania, tak by miesięczna rata była mniejsza niż wcześniejsze miesięczne zobowiązania. Wypada mieć jednakże pewność z faktu, że przy wydłużeniu kredytu występują jego koszta ostateczne. Im dłużej bowiem zwracamy zobowiązanie, tym większą ilość odsetek powinniśmy oddać do instytucji finansowej.

I tu nasuwa się kwestia - czy tego rodzaju podejście ma znaczenie?

Aby udzielić odpowiedzi nie mamy innego wyjścia, niż patrzeć na trzy scenariusze. Podstawowy, w którym mamy kilka kredytów i pomimo tego, iż sprawiają nam trudności, to jesteśmy realnie spłacać zobowiązania w terminie, ale pragniemy, żeby więcej środków pozostawało nam w portfelu, drugi, w którym regulowanie poszczególnych rat zgodnie z harmonogramem przekracza nasze możliwości, a także trzeci, kiedy każdego miesiąca spłacamy terminowo, ale wolimy spłacać mniej.

Kredyt konsolidacyjny dobitnie nie radziłbym w pierwszym wypadku. Tak długo, jak tylko jesteśmy w stanie spłacać posiadane pożyczki na czas, nie powinniśmy wkraczać w bezcelowe nakłady pieniężne i wydłużanie czasu spłaty. Powinno się pamiętać, iż im szybciej spłacimy kredyty, tym prędzej pieniądze, które przekazujemy na raty będą w końcu pozostawać na naszym rachunku osobistym. Niekiedy dobrze jest zastanowić się nad następnym źródłem zarobku.

Jeżeli z kolei tyczy się nas 2-gi scenariusz, to nie ma na co oczekiwać. http://l6zbwrf553.uniterre.com/396825/Fakty+o+kredyty+konsolidacyjne+kredyt123.pl+zosta%C5%82y+ujawnione.html Nie powinno się dopuścić do tego, by spóźnienia w spłacie wpływały na naszą zdolność finansową w bankach. W przypadku, gdy zaczniemy zalegać z płatnościami dłużej niż 30 dni, właściwie możemy zapomnieć o tym, iż w ciągu najbliższych paru lat jakaś instytucja finansowa nam zaufa, a w żadnym wypadku nie wiadomo, w jakim wypadku będziemy potrzebować ponadplanowych pieniędzy. Toteż też interweniujmy od razu, kiedy widzimy, iż mamy problem z płynnością. Bardziej korzystnie uiścić więcej odsetek i drzemać bez nerwów, niż zastanawiać się skąd brać brakujące środki na ratę, której to termin minął już 2 tygodnie wstecz.

W 3-ciej pozycji, kiedy raty płacimy zgodnie z harmonogramem, lecz wolelibyśmy zmniejszyć koszta zobowiązania, wskazane jest pochylić się nad propozycjami. Wszystko na to wskazuje, iż natrafimy na instytucja finansowa, który to złoży nam ofertę konsolidacji pożyczek na podobny okres, lecz przy mniejszym oprocentowaniu. Warto jest poszukać tego typu alternatyw, bo jak wiadomo banki lubią nowych użytkowników i niewykluczone, iż konsultant będzie w stanie przedłożyć nam pożądane rozwiązanie. Opłacalność przekazania czy skonsolidowania kredytu obliczyć bez trudności. Jeśli w obecnym banku mamy do oddania 10 000 zł i płacimy 276 zł, mając do spłacenia w dalszym ciągu 48 rat, a inny bank wyliczy nam ratę na poziomie 252 zł, to z jakiego powodu by z tego nie korzystać? 24 złotych miesięcznie być może i w większości wypadków nie uratuje życia, lecz jeśli spojrzymy na wszystko zobaczymy, że w trakcie tych 4 lat oszczędzimy więcej niż 1150 zł. Właściwym pomysłem na zredukowanie nakładów pieniężnych kredytu przez konsolidację, są pracownicze pożyczki, które przeważnie są bardzo skromnie oprocentowane.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Przy konsolidacji w banku komercyjnym z całą pewnością spotkamy się z ofertą na otrzymanie ponadplanowych pieniędzy. Weźmy pod namysł spokojnie czy jest nam to potrzebne. Jeśli nie mamy wyboru, bo zepsuła się nam lodówka, no cóż, nie ma wyjścia. Nie idźmy jednakże w nurcie dobierania na konsumpcję. Z tego powodu z kredytów wyjść będzie niebywale ciężko.

Plusy kredytu konsolidacyjnego:

- mniejsza comiesięczna rata zwielokratnia szansę na ustabilizowanie finansów

- brak zmartwień z wezwaniami do zapłaty i windykacją

- nie musimy pamiętać o kilku terminach rozmaitych rat

- możliwość uzyskania dodatkowych środków (w razie potrzeby)

Negatywy kredytu konsolidacyjnego:

- większy koszt końcowy kredytu

- wydłużenie spłacenia (z reguły)

- pokusa wzięcia ponadplanowych środków

Reasumując, kredyt konsolidacyjny jest dla ludzi, jak i każdy inny kredyt. Pamiętajmy jednak, żeby korzystać z tego rodzaju kredytu mądrze, czyli albo mając kłopoty ze spłatą aktualnych kredytów, albo mając pewność, że konsolidując zobowiązania zmniejszymy wydatki.

Czy opłaci Cię się brać kredyt konsolidacyjny?

W obecnych czasach z pojęciem kredytu konsolidacyjnego spotykamy się codziennie. Instytucje finansowe prześcigają się w proponowaniu coraz to nowszych propozycji. Starają się przekonać nas, iż nawet jeśli mamy multum kredytów do spłacenia, zachodzi faktyczna możliwość ułatwienie tego, dzięki czemu będziemy w stanie bez problemu żyć. Ale czy to rzeczywiście prawda?

Należy zacząć od tego, czym tak w istocie jest konsolidacja kredytu. Najłatwiej rzecz ujmując, polega to na połączeniu wielu naszych zobowiązań finansowych w jedno, które zazwyczaj jest niższą ratą. Brzmi bardzo obiecująco. Banki w swoich kampaniach reklamowych prześcigają się w ogłoszeniach. Umożliwiają wzięcie wszystkich naszych kredytów czy pożyczek, scalając je w 1-dno, a w następnej kolejności dając nam ofertę nowego oprocentowania z wyliczoną, dopasowaną do naszych warunków finansowych ratą.

Skoro wszystko brzmi tak obiecująco, z jakiego powodu pojawiają się wątpliwości? W dzisiejszym świecie jak wiadomo, nic za darmo. Na początek warto pomyśleć, dlaczego bank decyduje się na podjęcie pewnych transakcji z kimś, kto ewidentnie ma udręki ze spłacaniem rat. W momencie, kiedy zgłaszamy się do agencji bankowej w celu zaciagnięcia kredytu konsolidacyjnego, bank ze swojej inicjatywy ocenia, czy mamy możliwość regulowania zadłużenia, lecz dokonuje tego na zasadzie pro forma. Pozostaje pytanie, dlaczego bank przystanie na kredyt konsolidacyjny? Rozumie się samo przez się iż, banki funkcjonują dzięki pożyczkom i nawet fakt, iż stopień długów klienta jest wysoki nie oddziałuje na pozytywną decyzję agencji bankowej.

Należy mieć na uwadze, iż kredyt konsolidacyjny w sumie swych rat będzie nas kosztował znacznie więcej niż spłata bieżących rat z wszystkich pożyczek, które mieliśmy. Z jednej strony jest to zrozumiałe, albowiem kredyt konsolidacyjny zostaje przyznany osobom, które wyraźnie nie radzą sobie ze spłacaniem zadłużeń finansowych, co oczywiście rzeczywiście wiąże się z zagrożeniem niespłacalności, dlatego cechą wyraźną dla tego rodzaju kredytów są znaczne oprocentowania.

Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Powszechnym problemem jest spłacanie konkretnego kredytu drugim. Jednostki takie są przyparte do ściany i wpadają w tak zwaną spiralę kredytową. W takim wypadku wzięcie kredytu konsolidacyjnego zdaje się być ratunkiem, jednak pozostaje myśleć o kluczowej sprawie, że tego wariantu kredyt nie jest tańszy. Pomniejsza się tylko i wyłącznie miesięczna rata, ale po podsumowaniu, gdy okres spłacenia jest wydłużony, w każdym przypadku wyjdziemy na minusie, oddając instytucji finansowej znacznie więcej niż w przypadku spłacania każdego kredytu indywidualnie.

Dla kogo intratne jest zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego?

Na tego rodzaju wyjścia z sytuacji przeważnie decydują się osoby mocno zadłużone. Za sprawą konsolidacji i obniżeniu miesięcznej raty kredytu, będą one w stanie polepszyć swoją pozycję finansową w krótkoterminowej perspektywie. Dodatkowo, z całą pewnością tego rodzaju wyjście można polecić osobom zagrożonym wpadnięciem w spiralę długu.

Kredyt konsolidacyjny dla przekredytowanych

Dążenie do posiadania coraz większej ilości produktów materialnych częstokroć jest motywem zaciągania dodatkowych zobowiązań, którym nie zawsze jesteśmy w stanie podołać. Przytłoczeni zbyt dużą i przerastającą nasze warunki finansowe kwotą do spłaty, chcemy wyjścia z tej niepomyślnej sytuacji. Tutaj z pomocą może przyjść nam kredyt konsolidacyjny.

Nauka ekonomiczna i roztropne szacowanie własnych możliwości finansowych podczas zaciągania deklaracji kredytowych pozwala na uniknięcie nieprzyjemności i sankcji w przyszłości. Przed podpisaniem dodatkowej umowy kredytowej powinno się rzeczywiście i na spokojnie wziąć pod lupę sytuację materialną a także wziąć pod uwagę inne okoliczności jak np. strata pracy, przewlekła choroba itp. W przypadku kłopotu ze spłatą bieżących zadłużeń lepiej unikać zaciągania następnych. Odstępstwo stanowi kredyt konsolidacyjny - kredyt ten może pomoc nam wydostać się ze pętli długów.

Wykorzystanie kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny może być wyjściem w sytuacji kłopotów ze spłatą posiadanych zobowiązań kredytowych. Połączenie wszystkich dotychczasowych pożyczek w jeden, szansa miesięcznej sumy spłat i płatność tylko pojedynczej raty (jeden przelew w miesiącu) w miejsce dotychczasowych kilku, to udogodnienia, które możemy uzyskać po podpisaniu nowej umowy. Kredyt godny polecenia jest jednostkom, które w przeszłości podpisały kilka różnych zobowiązań np. kredyt gotówkowy, kredyt na samochód itp. i mają kłopoty ze spłacaniem łącznych miesięcznych zadłużeń kredytowych.

Gdy zdecydujecie się na kredyt, trzeba brać pod uwagę fakt, iż instytucje finansowe w znacznej części sytuacji pożyczają kredytów konsolidacyjnych pod hipotekę nieruchomości. Umowa kredytowa jest spisywana pod hipotekę nieruchomości, która jest własnością kredytobiorcy albo też osoby trzeciej np. członka rodziny. Przed podpisaniem umowy, należy ocenić przychody i odjąć stałe koszty miesięczne. Takie porównanie pomoże określić ratę kredytu dostosowaną do warunków kredytobiorcy i okres spłaty całego zadłużenia.

Kredyty konsolidacyjne są kredytami długoterminowymi, a ich stopa oprocentowania jest przeważnie mniejsze, niż oprocentowanie innych tego rodzaju produktów bankowych. Hipoteka będąca zabezpieczenie dla banku udzielającego kredytu, jest gwarancja bezpieczeństwa. Takiego typu wyjście pozwala na znacznie mniejsze oprocentowanie i dłuższą spłatę kredytu. Na rynku dostępna jest rozległa oferta kredytów konsolidacyjnych, dodatkowo banki publikują różnorodne promocje, istnieje więc sposobność wyboru najkorzystniejszej propozycji. Przez wzgląd na czas trwania formalności przy przygotowywaniu umowy (mogą trwać nawet parę tygodni, powodem jest m. in. szacowanie wartości nieruchomości) jest czas, na drobiazgowe zaznajomienie się z zasadami przedstawionymi przez bank i utwierdzenie się w przekonaniu, iż wytyczne proponowane przez doradcą bankowego są dla nas korzystne.